Rośliny:
     - na miarę przestrzeni,
     - na miarę projektowania ogrodu,
     - najwyższej jakości,
     - godne Twojej uwagi.


20
lat na rynku
45
hektarów upraw
200
gatunków roślin w ofercie

O nas

Szkółka Kaława oferuje swoim klientom szeroki asortyment roślin ozdobnych kopanych z gruntu, z bryłą lub gołym korzeniem. Do nich należą drzewa alejowe i parkowe (lipy, klony, dęby, jesiony, brzozy, kasztany), krzewy liściaste (jaśminowce, bzy, lilaki, kaliny) i krzewy iglaste (cisy, jałowce, tuje, sosny). Wszystkie rośliny produkowane w naszej szkółce odpowiadają najwyższym standardom i kryteriom europejskim (Bund der deutschen Baumschulen i Nederlandse Bond van Boomkwekers).
Naszym głównym celem jest produkcja roślin wyhodowanych z największą starannością, mrozoodpornych, dopasowanych do klimatu Europy Środkowo-Wschodniej. Do naszej stale powiększającej się liczby klientów należą architekci krajobrazu, przedsiębiorstwa zajmujące się zakładaniem zieleni w miastach i przy drogach krajowych, gminy i centra ogrodnicze.

Serdecznie zapraszamy do Szkółki Kaława w celu zapoznania się na miejscu z całą ofertą, jak i wysoką jakością uprawianych roślin.

ROŚLINY - Szkółka Kaława

Drzewa parkowe i alejowe

Nasze drzewa produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Podczas procesu produkcji szczególną uwagę zwracamy na częste i właściwe przycinanie koron drzew i gałęzi krzewów, na sposób wykopywania drzew, właściwe proporcje brył korzeniowych jak i odpowiednie ich zabezpieczanie przez balotowanie (jutą lub dodatkowo siatką drucianą przy większych rozmiarach brył korzeniowych). Kładziemy duży nacisk na to, by nasze drzewa rosły proste, zdrowe, charakteryzowały się dużą witalnością i przez to odpowiadały międzynarodowym standardom. Do najpopularniejszych należą lipy, klony, dęby, jesiony, kasztany w różnych odmianach jak i drzewa cieszące się rosnącą popularnością jak ambrowiec czy tulipanowiec, wyróżniające się wśród popularnych gatunków oryginalnym kształtem liścia.

Rośliny iglaste

Szkółka Kaława zajmuje się również rozległą produkcją roślin iglastych – drzew i krzewów, których hodowla jest dopasowana do panującego u nas klimatu. Są one oczywiście regularnie szkółkowane jak wszystkie uprawiane przez nas drzewa i krzewy ozdobne.
Do najpopularniejszych iglaków należą sosny, świerki, cyprysiki i tuje, gdzie te ostatnie w odmianach „Brabant” i „Szmaragd” świetnie nadają się na żywopłoty. Uprawiamy i sprzedajemy tylko zimozielone rośliny iglaste.

Rośliny kwitnące

Cennymi roślinami w każdym ogrodzie niewątpliwie są liściaste krzewy kwitnące. W naszym bogatym asortymencie znajdą Państwo wiele atrakcyjnych gatunków i odmian (bzy, jaśminowce, kaliny, leszczyny, magnolie, forsycje, wiśnie piłkowane). W zależności od doboru gatunków mogą Państwo cieszyć się kwiatkami w różnych kolorach od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Niektóre z nich powtarzają kwitnienie w ciągu roku (lilak ‘Palibin’, krzewuszka cudowna), dlatego warto posadzić je w swoim ogrodzie, by różne barwy i kształty kwiatów cieszyły oko jak najdłużej.

Rośliny soliterowe

Do takich roślin zaliczają się rośliny, które zostały przesadzone przynajmniej 3 razy i które rosną w bardzo szerokich odstępach. Są to rośliny duże, silne i reprezentacyjne, wyhodowane właśnie do nasadzeń pojedynczych. Dają wyjątkowy wygląd i charakter terenom zielonym. Do najpopularniejszych roślin soliterowych możemy zaliczyć krzewy liściaste (jaśminowiec, krzewuszka, dereń, magnolia) jak i drzewa w formie naturalnej o niskim pniu (jabłonie ozdobne, ambrowce, ginkgo).

PORADNIKI - Szkółka Kaława

Podstawy sadzenia drzew

 1. SadzenieNależy wykopać dół, który będzie dwa razy większy, a przy mocno ubitym podłożu do trzech razy większy niż bryła korzeniowa sadzonego drzewa.
 2. Wykopaną ziemię należy wzbogacić kompostem lub substratem roślinnym. Nie należy używać bagiennego torfu.
 3. Wbić z obu stron dołu dwa paliki, które posłużą do umocowania drzewa.
 4. Poluzować górną część juty i kosza drucianego, które służą jako okrycie dla bryły korzeniowej. Juta i kosz druciany ulegają rozkładowi po około 6 miesiącach.
 5. Umieścić sadzonkę prosto na ubitym dnie dołu.
  Uwaga! Nie sadzić drzewa za głęboko. Górna część bryły korzeniowej powinna nieco wystawać (przy zagęszczonym podłożu nawet do 10cm)
 6. Napełnić dół ziemią. Nie deptać ziemi zbyt mocno! Utworzyć rowek do podlewania wokół drzewa, w odległości około 15 cm od pnia.
 7. Zabezpieczyć miejsce nasadzania materiałem organicznym (kora). Nie należy wysypywać kory przy samym pniu drzewa.
 8. Umocować nasadzone drzewo do palików dwoma elastycznymi pasami.
 9. Świeżo posadzoną roślinę należy regularnie podlewać. Przez pierwsze dwa lata po nasadzeniu podlewanie jest niezbędne dla przeżycia drzewa.

Zimą pod wpływem mrozów bryła korzeniowa wysycha o wiele szybciej niż otaczająca ją gleba.
Należy przy sposobności uzupełnić spróchniałą warstwę kory świeżą, by dostarczyć roślinie substancji odżywczych. Nie należy nawozić dodatkowo drzewa. Drzewo odpowiadające standardom nie potrzebuje nawożenia.

Przycinanie roślin służy przywróceniu równowagi pomiędzy zredukowaną podczas wykopywania bryłą korzeniową, a częścią nadziemną rośliny (pniem i koroną). Zaleca się zredukowanie powierzchni transpiracyjnej korony o około 30% do 50% (w zależności od gatunku drzewa). W szczególności w strefie klimatu kontynentalnego, charakteryzującego się suchym i gorącym latem, przycięcie jest niezbędne dla przeżycia rośliny.
Podczas przycinania wykonuje się również konieczne zabiegi takie jak:

 • usuwanie pędów konkurencyjnych
 • usuwanie złamanych i uszkodzonych gałęzi
 • usuwanie za gęsto rosnących gałęzi
Przygotowaliśmy dla państwa poradnik w formacie pdf do pobrania "tutaj"

Galeria zdjęć

Rośliny kwitnące

Rośliny parkowe i alejowe

Rośliny iglaste

Rośliny soliterowe

Kontakt

 

Szkółka Kaława sp. z o.o. 

Pniewo 1, 66-300 Międzyrzecz
woj. lubuskie, Polen

 

Telefon:

+48 (0) 95 7413636
+48 (0) 95 7413656

 

Fax:

+48 (0) 95 7413637

 

E-mail: info@szkolka-kalawa.pl

 

Własciciele:

Agnieszka Jenssen
Dipl. Ing. Gartenbau Sven Jenssen 

Numer KRS: 0000149300 (SR w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS)

Regon: 211261214

NIP: PL 5961614208

 

 

Google Maps